Competition Results

2015 EISTEDDFOD RESULTS

2016 CASEY COMPS RESULTS CLICK HERE

2016 CASEY AGGREGATES & SPECIAL AWARDS
10 & U12 Novice: Alyssa M (Joint winner); 12 & U14 Novice: Olivia W;12 & U14 Open: Lili F; 14 & U16 Open: Caitlin I; 10 & U12 Open: Grace C; 14 & U16 Open: Sarah R; Junior Tap Championship Runner-Up: Bella O; The Dandenong Festival of Music and Art for Youth Scholarship FINALIST (8 highest scoring solos of the festival) RUNNER UP Caitlin I. 

2015 CASEY COMPS RESULTS CLICK HERE

2015 CASEY AGGREGATES & SPECIAL AWARDS 
8 & U10 Novice: RUNNER-UP Francesca P, 10 & U12 Open: WINNER Emmanuelle F, 12 & U14 Open: WINNER Tina P
14 & U16 Open:WINNER Isabella W, Encouragement Award by Committee:10 & U12 Open: WINNER Melisand B, Adjudicators’ Award: WINNER Jessica L (Sue Lowery), Senior Modern Championship: WINNER Caitlin I, RUNNER-UP Tina P, Junior Classical Ballet Championship:RUNNER-UP Emmanuelle F, Senior Classical Ballet Championship: WINNER Tina P, RUNNER-UP: Isabella W, Senior Tap Championship: RUNNER-UP Caitlin I, Most Outstanding Ballerina Trophy: WINNER Tina P, Senior Best All-Rounder Perpetual Trophy: WINNER Tina P, The Dandenong Festival of Music and Art for Youth Scholarship: WINNER Lili F, Dandenong Eisteddfod Teachers’ Trophy: (Aggregate points from Troupe Sections) WINNER Jane Moore Academy of Ballet

2015 SOUTHERN DANCE FESTIVAL  RESULTS

2015 ROYAL SOUTH STREET FULL RESULTS

The Courier Classical Ballet Solo Award 14 & Over RUNNER UP Emily B

2015 BONBEACH DANCE EISTEDDFOD FULL RESULTS

2015 BONBEACH AGGREGATE AWARDS

7 & U9 Novice: WINNER Lily-Sophia D, 9 & U12 Novice: WINNER Emily C; 12 & U15 Open: WINNER Caitlin I

2015 PHOENIX FESTIVAL OF DANCE RESULTS 

2015 METROPOLITAN FESTIVAL OF DANCE FULL RESULTS

2015 BEACHSIDE DANCE COMP FULL RESULTS

2015 DANCEFEST RESULTS 

2015 GOODWILL DANCE FESTIVAL RESULTS

2015 MOE EISTEDDFOD RESULTS


2014 EISTEDDFOD RESULTS

2014 SYDNEY EISTEDDFOD RESULTS DANCE MAGAZINE ARTICLE featuring JMAB's Emily Bray CLICK HERE

2014 SYDNEY EISTEDDFOD FULL RESULTS CLICK HERE

Sydney Eisteddfod Robert & Elizabeth Albert Jnr Classical Ballet Scholarship (14-15 Yrs) 2nd place Emily B

2014 CASEY COMP FULL RESULTS CLICK HERE

JMAB AGGREGATE WINNERS: 10-U12 Open  WINNER Lili F, 12-U14 Open RUNNER UP Caitlin I, 12-14 Open EISTEDDFOD ENCOURAGEMENT AWARD Jessica L, SNR TAP CHAMP RUNNER UP Caitlin I, MOST OUTSTANDING BALLERINA TROPHY WINNER Emmanuelle F 

TROUPE PERPETUAL TROPHIES Decided by Split Sections
Section 065: 9 Years & Under Jazz: WINNER JMAB - Teacher Miss Andrea Wigg
Section 070: 12 Years & Under Jazz: WINNER JMAB - Teacher Miss Andrea Wigg
Section 075: 12 Years & Under Neo/Contemporary: WINNER JMAB - Teacher Miss Andrea Wigg
Section 077: 16 Years & Under Jazz: WINNER JMAB - Teacher Miss Andrea Wigg
Section 082: 16 Years & Under Neo/Contemporary:WINNER  JMAB - Teacher Miss Andrea Wigg

2014 SOUTHERN DANCE FESTIVAL FULL RESULTS CLICK HERE

JMAB AGGREGATE WINNERS: JNR (Under 12) Novice WINNER Lilysophia D; 12-U14 Open WINNER Caitlin I RUNNER UP Tina P; 16 & Over Open WINNER Josh S; CHAMPS - JNR TAP CHAMP RUNNER UP Caitlin I; JNR JAZZ CHAMP WINNER Tina P, RUNNER UP Caitlin I; CHORE CHAMP 13 & Over WINNER Josh S, RUNNER UP Kelsey H; 12 & Under ELLEN CHARLESWORTH SPECIAL BALLET AWARD WINNER Lili F, HM Molly F;12 & Under JOYCE BAKER SONG & DANCE CHAMP WINNER Lili F, RUNNER UP Caitlin I, HM Sophie S;13  & Over AUDREY & LES GOOCH SPECIAL BALLET AWARD RUNNER UP Skye L, HM Josh S, HM Merisa B, HM Isabella W

2014 ROYAL SOUTH STREET FULL RESULTS CLICK HERE

The Courier Classical Ballet Solo Award 14 & Over WINNER Emily B

2014 BONBEACH DANCE EISTEDDFOD FULL RESULTS CLICK HERE

JMAB AGGREGATE WINNERS: 12 & U15 Novice – Ishka De S; 12 & U15 Open – Caitlin I
2014 SCHOOL AGGREGATE WINNER: JMAB

2014 PHOENIX FESTIVAL OF DANCE RESULTS TBA

2014 METROPOLITAN FESTIVAL OF DANCE FULL RESULTS TBA

JMAB AGGREGATE WINNERS - U14 WINNER Caitlin I, Under 12 WINNER Lili F, 6-U8 WINNER Kirra I; 13 & Over BALLET AWARD WINNER Emily B, RUNNER UP Jessica P, 3rd Skye L, HM Ashleigh D; TAP CHAMP Open Age 3rd Jess L; Under 13 BALLET AWARD 3rd Lili F; U13 JAZZ CHAMP RUNNER UP Lili F; U13 THEATRICAL AWARD WINNER Caitlin I; Open THEATRICAL AWARD 3rd Jess L

TEACHERS AGGREGATE AWARD WINNER JMAB

2014 BEACHSIDE DANCE COMP FULL RESULTS CLICK HERE

JMAB Aggregate Winners - U9-U12 RUNNER Lili F P; 12-U15 WINNER Tina P, RUNNER UP Caitlin I

2014 DANCEFEST RESULTS Not Available (Incomplete)

2014 GOODWILL DANCE FESTIVAL RESULTS TBA

2014 MOE EISTEDDFOD RESULTS CLICK HERE


2013 EISTEDDFOD RESULTS

2013 CASEY COMPS DANDENONG EISTEDDFOD RESULTS CLICK HERE

2013 BONBEACH DANCE EISTEDDFOD RESULTS CLICK HERE

2012 CASEY DANCE EISTEDDFOD JMAB RESULTS

OA 10 - U12 Neo./Cont. Solo 1st. No. 6 Tina P
OA 10 - U12 Classical Solo 2nd. No. 9 Tina P
NA 8 - U10 Neo./Cont. Solo 1st. No. 9 Lili F, HM Erin J
OA 10 - U12 Jazz/Mus. Com. Solo HM: 21 Caitlyn I
U6 Song & Dance / Tap Solo 3rd. No. 6 Kira I
N/O 10 - U12 Song & Tap Solo 3rd. No. 4 Caitlin I, HM:  No. 6 Jessica L
O 10 - U12Character Solo 1st. No. 20 Tina P HM: 9 Caitlyn I
O 10 - U12 National Solo 1st. No. 6 Tina P
O 8 - U10 Classical Solo 3rd. No. 20 Lili F
O 10 - U12 Tap Solo HM: Nos. 9 Jessica L, 19 Caitlin I
U6 Jazz / Mus.Com./Neo Solo HM:  Nos. 1 Kirra I
U12 Junior Classical Championship 1st. No. 1 Tina P
U12 Junior Tap Championship 3rd. No. 2 Caitlin I, HM:  No 7 Jessica L
OB 14 - U16 Jazz / Mus. Com. Solo 1st No. 4 Kelsey H, 3rd. No. 8 Joshua S
OB 12 - U14 Neo./ Cont. Solo HM: No. 16 Amber I
O 12 - U14 National Solo 1st. No. 6 Amber I
12 & O Own Choreography – Vera Keys Perpetual Trophy 2nd. No. 15 Kelsey H, 3rd. Joshua S
O 12 - U14 Character Solo 3rd. No. 2 Amber I
12 & O Senior Modern Jazz Imp. HM: No 11 Joshua S
O 14 - U16 National Solo  1st.  No. 1 Kelsey H, 2nd. No. 5 Joshua S, No. 3 Emma R
N/O 14 - U16 Song & Soft Shoe Solo 3rd. No. 6 Kelsey H
OB 12 - U14 Jazz / Mus.Com. Solo HM: No. 14 Olivia B
OB 14 - U16 Neo./ Cont. Solo 2nd. No. 12 Emma R HM: No 19 Kelsey H
12 & O Senior Classical Imp.1st.  No.1 Kelsey H, 2nd. No. 6 Joshua S
O 14 - U16 Classical Solo 2nd. No. 9 Kelsey H, 3rd. No. 18 Emma R, HM:  No 5 Joshua S
O 16 & O Character Solo 1st. No. 1 Charlotte D
O 16 & O Neo./ Cont. Solo 2nd. No. 2 Charlotte D
O 16 & O Classical Solo 2nd. No. 5 Charlotte D
N / O 14 - U16 Character Solo 1st. No. 13  Emma R,  2nd. No. 17 Kelsey
Any Own Chor. Duo / Trio 1st. No. 10 Kelsey H & Emma R
12&O Senior Ballet Championship 1st. No. 7 Emma R, 2nd. No. 4 Kelsey H 3rd. No. 10 Joshua S
12&O Senior Modern Championship 2nd. No.  10 Kelsey H
Age Aggregates: 14 and Under 16 Years Open:  Kelsey H
Eisteddfod Encouragement Awards (Voted by Committee):
8 and Under 10 Years Open:  Lily F
10 and Under 12 Years Open:  Jessica L
Own Choreography Duo/Trio:  Kelsey H & Emma R
Adjudicators’ Awards:   Caitlin I & Joshua S
Classical Improvisation 2012 Senior Winner: Kelsey H 
Senior Modern Championship: 2012 Runner-Up: Kelsey H
Junior Classical Ballet Championship 2012 Winner: Tina P
Senior Classical Ballet Championship 2012 Winner: Emma R, 2012 Runner-Up:  Kelsey H
 
2012 SOUTHERN DANCE FESTIVAL JMAB RESULTS - We rocked!
2012 JMAB STUDENT AGGREGATE AWARDS!
 
8 - U10 Open Aggregate Winner: Henrietta F

10 - U12 Novice Aggregate Winner: Tina P
10 - U12 Open Aggregate Winner: Jessica P & Runner-up: Caitlin I
12 - U14 Novice Aggregate Winner: Sofia S
12 - U14 Open AggregateWinner: Emily B & Runner-up: Anna M
14 - U16 Open Aggregate Winner: Kelsey H
16+ Open Aggregate Winner: Jaimi M


2012 JMAB TEACHER’S AGGREGATE AWARDS!

U13 Teacher’s Aggregate - 2012 Winner: JMAB 
U17 Teacher’s Aggregate - 2012 Winner: JMAB
Grand Teacher’s Aggregate - 2012 Winner: JMAB

 

Results Tuesday 2/10/2012 - Excellent finish to Southern Comps!! Well done everyone. We survived! :P ♥ 

SECTION: 10.06 8 Yrs and Under 10 Yrs Song & Soft Shoe Solo Open 2nd Amelie F, HM Henrietta F
SECTION: 14.15 12 Yrs and Under 14 Yrs Neo-classical Solo Novice 1st Sofia S, 2nd Brianna A
SECTION: 10.15 8 Yrs and Under 10 Yrs Neo-classical Solo Novice 2nd Erin J, 2nd Lili F
SECTION: 12.05 10 Yrs and Under 12 Yrs Neo-classical Solo Open 1st Jessica P, 2nd Elise J, 3rd Caitlin I
SECTION: 10.26 Under 10 Yrs Song and Dance Duo/Trio 2nd Amelie F & Erin J, 3rd Amber A & Olivia W
SECTION: 13.28 Under 13 Yrs Character Duo/Trio 1st Caitlin I, Molly F & Tina P, 2nd Amber I, Elise J & Emily ;
SECTION: 0.05 16 Yrs and Over Neo-classical Solo Open 1st Allison R, 2nd Jaimi M, 2nd Natalie B
SECTION: 16.09 14 Yrs and Under 16 Yrs Contemporary Solo Open 3rd Jade W, HM Joshua S
SECTION: 0.34A Open Age Jazz / Musical Comedy Troupe 2nd Jane Moore Academy Of Ballet A –  History
SECTION: 0.34B Open Age Jazz / Musical Comedy Troupe 1st Jane Moore Academy Of Ballet C – We Didn’t Start the Fire

Results Monday 1/10/2012 - Rockin' ♥ ♥ ♥
 
SECTION: 12.12A 10 Yrs and Under 12 Yrs Classical Solo Novice 1st Isabella W
SECTION: 12.08 10 Yrs and Under 12 Yrs Character Solo Open 1st Caitlin I, HM Gabriela P, HM Maddison C
SECTION: 10.03/10.13 8 Yrs and Under 10 Yrs National Solo Open / Novice 1st Henrietta F, 2nd Erin J
SECTION: 12.18 10 Yrs and Under 12  Yrs Character Solo Novice 1st Jessica P, 2nd Tina P
SECTION: 10.09/10.19 8 Yrs and Under 10 Yrs Contemporary Solo Open/Novice 2nd Henrietta F
SECTION: 12.12B 10 Yrs and Under 12 Yrs Classical Solo Novice 1st Ruby W, 2nd Molly F
SECTION: 10.16 8 Yrs and Under 10 Yrs Song & Soft Shoe Solo Novice 1st Lili F
SECTION: JJZ 12 Yrs and Under Jazz / Musical Comedy Championship 1st Tina P, HM Amber I, HM Anna M
SECTION: 17.33 Under 17 Yrs National Troupe 2nd Jane Moore Academy Of Ballet
SECTION: 17.35 Under 17 Yrs Neo-classical Troupe 1st Jane Moore Academy Of Ballet
 

Results Sunday 30/09/2012 - Awesome :)

SECTION: 12.14A 10 Yrs and Under 12 Yrs Jazz / Musical Comedy Solo Novice HM Romsey O
SECTION: 13.22 Under 13 Yrs Classical Duo/Trio 1st Amber I & Emily B
SECTION: JB 12 Yrs and Under Joyce Baker Song & Dance Championship 1st Anna M
SECTION: 17.32 Under 17 Yrs Classical Troupe 1st Jane Moore Academy Of Ballet
SECTION: 12.14B 10 Yrs and Under 12 Yrs Jazz / Musical Comedy Solo Novice 2nd Jared G
SECTION: 13.25 Under 13 Yrs Neo-Classical / Contemporary Duo/Trio 1st Amber I & Emily B
SECTION: JTC 12 Yrs and Under Junior Tap Championship 2nd Caitlin I
SECTION: 17.34A Under 17 Yrs Jazz / Musical Comedy Troupe 2nd Jane Moore Academy Of Ballet A – Get Smart
SECTION: 14.03/14.13 12 Yrs and Under 14 Yrs National Solo Open/Novice 1st Amber I, 2nd Emily B
SECTION: 17.34B Under 17 Yrs Jazz / Musical Comedy Troupe 2nd Jane Moore Academy Of Ballet B – Da Beat
SECTION: 16.10 14 Yrs & Under 16 Yrs Lyrical Solo Open 2nd Kelsey H, 3rd Emma R, HM Gabrielle M, HM Jade W, HM Jessie S
SECTION: 16.25 Under 16 Yrs Neo-Classical/ Contemporary Duo/Trio 1st Colleen G & Dulcie E

Results Friday 28/09/2012 - Fabulous Feet :)

SECTION: 10.04 8 Yrs and Under 10 Yrs Jazz / Musical Comedy Solo Open 2nd Lili F, HM Erin J, HM Holly S
SECTION: 16.02 14 Yrs and Under 16 Yrs Classical Solo Open 1st Jade W, 2nd Kelsey H, 3rd Emma R, 3rd Joshua S
SECTION: 13.35 Under 13 Yrs Neo-classical Troupe 
1st Jane Moore Academy Of Ballet B – Red & White Costume
HM Jane Moore Academy Of Ballet A – Blue Costume
SECTION: 16.06/16.16 14 Yrs and Under 16 Yrs Song & Soft Shoe Open / Novice 2nd Kelsey H
SECTION: 13.32 Under 13 Yrs Classical Troupe
1st Jane Moore Academy Of Ballet B – Green & Black Tutu
2nd Jane Moore Academy Of Ballet A – Blue Tutu
SECTION: BA12 12 Yrs and Under Ellen Charlesworth Special Ballet Award 1st Emily B, 2nd Jessica P
SECTION: 10.24 Under 10 Yrs Jazz / Musical Comedy Duo/Trio 2nd Amelie F & Erin J, 3rd Henrietta F & Mahlia J
SECTION: 13.34A Under 13 Yrs Jazz / Musical Comedy Troupe 3rd Jane Moore Academy Of Ballet A – Pirates
SECTION: 13.34B Under 13 Yrs Jazz / Musical Comedy Troupe 1st Jane Moore Academy Of Ballet B – Dancing Fool
SECTION: BA13 13 Yrs & Over Audrey and Les Gooch Special Ballet Award 1st Jade W, 2nd Kelsey H, HM Emma R
SECTION: 16.14 14 Yrs and Under 16 Years Jazz / Musical Comedy Solo Novice HM Nicola P
SECTION: 16.19 14 Yrs and Under 16 Years Contemporary Solo Novice 3rd Jessie S

Results Thursday 27/09/2012 - Outstanding! 

SECTION: 13.36 Under 13 Yrs Song & Soft Shoe Troupe
1st Jane Moore Academy Of Ballet B – Fat Sam
3rd Jane Moore Academy Of Ballet A – Millie
SECTION: 12.15A 10 Yrs and Under 12 Yrs Neo-classical Solo Novice 1st Gabriela P, HM Maddison C
SECTION: 10.07 8 Yrs and Under 10 Yrs Song & Tap Solo Open 1st Amelie F, HM Erin J, HM Henrietta F 
SECTION: 12.15B 10 Yrs and Under 12 Yrs Neo-classical Solo Novice 1st Tina P, 2nd Molly F
SECTION: 10.18 8 Yrs and Under 10 Yrs Character Solo Novice HM Lili F
SECTION: 10.08 8 Yrs and Under 10 Yrs Character Solo Open 1st Erin J, 2nd Henrietta F, 3rd Holly S
SECTION: 13.31 Under 13 Yrs Tap Troupe 1st Jane Moore Academy Of Ballet
SECTION: 14.02 12 Yrs and Under 14 Yrs Classical Solo Open 1st Emily B, 2nd Amber I
SECTION: 0.18/0.08 16 Yrs and Over Character Solo Novice/Open 1st Emma S, 2nd Jaimi M, HM Charlotte D
SECTION: 14.10 12 Yrs and Under 14 Yrs Lyrical Solo Open 2nd Emily B
SECTION: 0.32 Open Age Classical Troupe 1st Jane Moore Academy Of Ballet

Results Wednesday 26/9/12 - Amazing ♥

SECTION: 10.01 8 Yrs and Under 10 Yrs Tap Solo Open 3rd Henrietta F
SECTION: 16.04 14 Yrs and Under 16 Yrs Jazz / Musical Comedy Solo Open 1st Kelsey H, 2nd Emma R, HM Joshua S
SECTION: 13.33 Under 13 Yrs National Troupe 1st Jane Moore Academy Of Ballet
SECTION: 14.12 12 Yrs and Under 14 Yrs Classical Solo Novice 1st Sofia S, 2nd Brianna A
SECTION: 6.04 Under 6 Yrs Jazz / Musical Comedy Solo 2nd Kirra I
SECTION: 13.37 Under 13 Yrs Song & Tap Troupe 1st Jane Moore Academy Of Ballet
SECTION: 16.22 Under 16 Yrs Classical Duo/Trio 1st Colleen G And Dulcie E
SECTION: 0.25 Open Age Neo-Classical/ Contemporary Duo/Trio 2nd Allison R And Jaimi M
SECTION: 0.35 Open Age Neo-classical Troupe 3rd Jane Moore Academy Of Ballet

Results Tuseday 25/9/12 - Stars every one of you!

SECTION: 14.08 12 Yrs and Under 14 Yrs Character Solo Open 1st Emily B, 3rd Amber I
SECTION: 12.01 10 Yrs and Under 12 Yrs Tap Solo Open HM Caitlin I, HM Jessica L, HM Sarah D
SECTION: 10.36 Under 10 Yrs Song & Soft Shoe Troupe
1st Jane Moore Academy Of Ballet B – Music Master
2nd Jane Moore Academy Of Ballet A – Circus
SECTION: 12.07 10 Yrs and Under 12 Yrs Song & Tap Solo Open 3rd Lilli H
SECTION: 12.13 10 Yrs and Under 12 Yrs National Solo Novice 1st Tina P, 2nd Jessica P
SECTION: 14.07 12 Yrs and Under 14 Yrs Song & Tap Solo Open 1st Anna M
SECTION: 14.04A 12 Yrs and Under 14 Yrs Jazz / Musical Comedy Solo Open 3rd Renee V
SECTION: 10.32 Under 10 Yrs Classical Troupe 1st Jane Moore Academy Of Ballet
SECTION: 14.04B 12 Yrs and Under 14 Yrs Jazz / Musical Comedy Solo Open 1st Emily B, 3rd Anna M, HM Amber I
SECTION: VCE Open Age Dance Solo 1st Kelsey H, HM Gabrielle M, HM Joshua S
SECTION: 16.05 14 Yrs and Under 16 Yrs Neo-classical Solo Open 1st Jade W, 3rd Kelsey H, HM Jessie S
SECTION: 16.24 Under 16 Yrs Jazz / Musical Comedy Duo/Trio 2nd Lilli N & Renee V
SECTION: 0.41 Open Age Lyrical Troupe 1st Jane Moore Academy Of Ballet B - Rolling in the Deep

Results Monday 24/09/12 - Brilliant!

SECTION: 10.02 8 Yrs & Under 10 Yrs Classical Solo Open 2nd Lili F,3rd Erin J, HM Henrietta F, HM Holly S 
SECTION: 12.06 10 Yrs and Under 12 Yrs Song & Soft Shoe Solo Open 1st Lilli H, 3rd Caitlin I, HM Jessica L 
SECTION: 14.14 12 Yrs and Under 14 Yrs Jazz / Musical Comedy Solo Novice 3rd Joshua G 
SECTION: 10.3 3 Under 10 Yrs National Troupe 2nd JMAB
SECTION: 16.03 14 Yrs and Under 16 Yrs National Solo Open 1st Joshua S, 3rd Kelsey H, HM, Emma R 
SECTION: 8.17 6 Yrs and Under 8 Yrs Song & Tap Solo Novice 2nd Isabella S; 
SECTION: 12.03 10 Yrs and Under 12 Yrs National Solo Open 1st Elise J, 2nd Caitlin I 
SECTION: 14.18 12 Yrs and Under 14 Yrs Character Solo Novice 1st Abbygail C, 3rd Lucy M
SECTION: 12.02 10 Yrs and Under 12 Yrs Classical Solo Open1st Jessica P, 2nd Tina P, 3rd Elise J
SECTION: 10.34 Under 10 Yrs Jazz / Musical Comedy Troupe
2nd JMAB Troupe B ‘DO YOU LOVE ME?’
3rd JMAB Troupe A ‘STOP SIGN’

Results Sunday 23/09/12 – Congratulations to all competitors. What a great start!

SECTION: 12.04A 10 Yrs and Under 12 Yrs Jazz / Musical Comedy Solo Open 1st Elise J, 3rd Jessica P 
SECTION: 12.04B 10 Yrs and Under 12 Yrs Jazz / Musical Comedy Solo Open 2nd Caitlin I, HM Tina P
SECTION: 6.06 Under 6 Yrs Song and Dance Solo 2nd Kirra I
SECTION: 13.24 Under 13 Yrs Jazz /Musical Comedy Duo /Trio 1st Amber I & Anna M, 2nd Holly S & Jared G, 3rd Caitlin I & Lilli H 
SECTION: 14.05A 12 Yrs and Under 14 Yrs Neo-classical Solo Open 1st Abbygail C
SECTION: 14.05B 12 Yrs and Under 14 Yrs Neo-classical Solo Open 1st Emily B, 2nd Amber I, 3rd Anna M
SECTION: 0.03 16 Yrs and Over National Solo Open 1st Jaimi McK
SECTION: 16.15 14 Yrs and Under 16 Yrs Neo-classical Solo Novice 2nd Colleen Grace
SECTION: 0.09 16 Yrs and Over Contemporary Solo Open 3rd Jaimi McK, HM Allison R, HM Natalie B

 

2012 Bonbeach Dance Eisteddfod 1-15 July

Final Results

AGGREGATE AWARDS 
Congratulations - 9 – U12 Open Tina P; & 12 – U15 Novice Brianna A

Section 68 Lyrical Solo 12 – U15 O HM Maddison C; Section 56A Jazz Solo 9 – U12 O 1st Tina P; Section 31/72 Character Solo 15 – U18 N/O 1st Josh S, 3rd Kelsey H, HM Charlotte D; Section 70 Classical Solo 15 – U18 O 1st Josh S, 3rd Kelsey H; Section 21 Classical Solo 12 – U15 N 1st Brianna A; Section 71 Jazz Solo 15 – U18 O 1st Kelsey H, HM Josh S; Section 53 National Solo 7 – U9 O 1st Henrietta F; Section 62 Classical Solo 12 – U15 O 2nd Sofia S; Section 52 Neo Solo 7 – U9 O HM Henrietta F; Section 24 Neo Solo 12 – U15 N 1st Sofia S; Section 54 Tap Solo 9 – U12 O 3rd Sarah D; Section 94 Jazz Duo U10 2nd Henrietta F & Mahlia J; Section 73 Neo Solo 15 – U18 O 2nd Josh S, 3rd Kelsey H; Section 48 Tap Solo 7 – U9 O HM Henrietta F; Section 27 Lyrical Solo 12 – U15 N 1st Jess P; Section 18/59 National Solo 9 – U12 N / O 1st Jess P; Section 74 National Solo 15 – U18 O 1st Josh S; Section 75 Contemporary Solo 15 – U18 O 3rd Josh S, 3rd Kelsey; Section 22 Jazz Solo 12 – U15 N 1st Brianna A; Section 46 Song and Dance Solo 13+ N 1st Taylor C; Section 57 Character Solo 9 – U12 O 1st Tina P, 2nd Maddison C; Section 55A Classical Solo 9 – U12 O 2nd Jess P; Section 165 Own Chore Neo/Classical/Contemp 12+ 3rd Josh S; Section 58 Neo Solo 9 – U12 O 2nd Jess P, 2nd Tina P; Section 55B Classical Solo 9 – U12 O 1st Tina P; Section 63B Jazz Solo 12 – U15 O 1st Olivia B; Section 14B Classical Solo 9 – U12 N 3rd Isabella W, HM Ruby W; Section 85 Song and Dance Solo 7 – U12 O 2nd Maddison C; Section 17B Neo Solo 9 – U12 N 2nd Isabella W, HM Ruby W, HM Maddison C; Section 164 Senior Contemporary Award HM Kelsey H; Section 159 Jazz Championship 13+ HM Kelsey H


RAD AUDREY NICHOLLS FRAD GRADE AWARDS 2012

Congratulations to all participating JMAB students. A brilliant effort and great results - Grade 3 Holly S 3rd Place, Amber S HM, Hailey S HM; Grade 4 Ellie B 2nd Place, Abi 3rd Place, Evie C HM, Lilli F HM, Emma H HM, Zoe McF HM; Grade 5 Molly F HM & Isabella W HM; Grade 6 Jessica P 1st Place & Audrey Nicholl's MOST POTENTIAL AWARD, Tina P 2nd Place, Genevieve M HM, Maddie S HM & ARTISTRY AWARD Aimee J; Grade 7 Emily B 1st Place & Amber I 2nd Place , Grade 8 Brianna A 1st Place, Sofia S 2nd Place & Kirsty-Lee HM

2012 RAD Ballet Teacher's Workshop Results:

Since 1971, the BTW has held annual scholarship awards for all students aged between 6 years and over 16 years who are studying a recognised classical ballet syllabus. There were over 500 participants in the auditions representing over 25 schools from Melbourne, regional Victoria, NSW, Qld and the ACT. Approximately 110 students were then chosen to perform a classical variation at the finals held at the Darebin Arts and Entertainment Centre. Scholarships totalling $7,550 were awarded on the day.

Congratulations to Emily B who came 1st in Section C: boys and girls aged 12 & 13 First Prize $650 and also to Tina P who received an HM. 

2012 RAD VIC WINTER WORKSHOP RESULTS:
Monday 2 July to Friday 6 July 2012

Congratulations to Ellie B Grade 4 who was awarded an HM

2012 Phoenix Comps 30 June - 9 July

Final Results

PHOENIX 2012 AGGREGATE AWARDS 

BABY- U6 Kirra I; 12-U14 OPEN Anna M; 14-U16 Kelsey H; Anna M OPEN GRAND AGGREGATE AWARD & PHOENIX $250 Scholarship Prize; Tina P NOVICE ENCOURAGEMENT AWARD

We are so proud of everyone that competed at Phoenix 2012. Special thanks to the teachers who trained our competitors tirelessly and the parents and friends who supported them.  It’s a massive team effort. Thank you. Go Team JMAB!

Results Monday 9 July 2012 

Congratulations – Jessica L HM O/N Song & Tap 10-U12; Troupe A HM and Troupe B HM U10 Jazz Troupe; Anna M 1ST Place JUNIOR / INTERMEDIATE SONG & DANCE / TAP AWARD;  Henrietta F 2nd Place Open Neo 8-U10; Elizabeth P 3rd Place O Song & Tap 14-U16; Henrietta F 2nd Place 8-U10 O Neo; 1st Place U13 Jazz Troupe ‘Dancing Fool’; 3rd Place U 17 Song & Tap ‘I’ve Got Rhythm’; Joshua S HM and Kelsey H HM MENDOZA SENIOR JAZZ CHAMPIONSHIP; 2nd Place ‘Fat Sam’ and HM ‘Modern Millie’ U13 Song & Dance Troupe; ‘Fire HM and ‘History’ HM Senior Jazz Open Age Troupe. Awesome results!

Results Sunday 8 July 2012 

Congratulations - Anna M 1st Place and Emily B HM INTERMEDIATE JAZZ CHAMPIONSHIP 12-U14; Kelsey H 2nd Place and Jade W HM O Contemporary 14-U16; Kelsey H 3rd Place and Gabrielle M HM Place O Jazz 14-U16; Caitlin I 3rd Place JUNIOR TAP CHAMPIONSHIP U12; Natalie B and Allison R O NEO - NOVA SENIOR MODERN AWARD 16+Finalists; Kelsey H HM O Song & Dance 14-U16; HM Open Age Contemporary Troupe H; Natalie B HM NOVA SENIOR MODERN AWARD FINAL;  Natalie B BAROQUE SENIOR CONTEMPORARY AWARD Finalist. Great job!

Saturday 7 July 2012 

Congratulations Jade W 2nd Place, Gabrielle M HM and Zoe M HM O Classical 14-U16; Elise J HM O Jazz 10-U12; Jade W 2nd Place, Emma R 3rd Place and Kelsey H HM SENIOR BALLET AWARD 14+; U 17 Classical Troupe 1st Place; Emily B HM and Amber I HM INTERMEDIATE BALLET AWARD 12-U14; U17 Jazz Troupe ‘Da Beat’ 3rd Place and ‘Get Smart’ HM. Well done everyone!    

Friday 6 July Results 2012 

Congratulations Holly S 3rd Place Henrietta F HM & Erin J HM O Classical 8-U10; U10 Classical Ballet Troupe 2nd Place; Emily B HM O Jazz A 12-U14; Anna M 1st Place O Jazz B 12-U14; Tina P 1st Place and Jessica P HM JUNIOR BALLET AWARD A U12; Anna M 1st plus The Voice Award O /N Song & Tap 12-U14; Jessica L 1st Place plus The Voice Award and Lilli H HM O Song & Dance 10-U12; Open Age Neo Classical Troupe 3rd Place; Allison R 1st Place and Jaimi McK 3rd Place Open Classical Ballet 16+; U17 Neo Classical Troupe 1st Place; Natalie B Finalist BAROQUE SENIOR CONTEMPORARY AWARD 16+; Open Age Classical Troupe 1st Place. Great job!

Thursday 5 July Results 2012 

Congratulations Emily B 1st Place and Amber I 3rd Place O Classical 12-U14; Lili F 2nd Place, Holly S 3rd Place and Amelie F HM O Jazz 8-U10; Jessica P 2nd Place O Classical 10-U12; U13 Tap Troupe 1st Place; Elise J 1st Place O Classical 10-U12; Gabrielle M 3rd Place O Neo Classical 14-U16; Amber I 2nd Place Emily B HM O Character 12-U14; Emma R 2nd Place and Gabrielle M 3rd Place O Character 14-U16; Anna M 1st Place plus The Voice Award O Song & Dance 12-U14. Another outstanding effort from all JMAB competitors.

Wednesday 4th July 2012 

Congratulations Jessica L HM, Sarah DV HM and Caitlin I HM O Tap 10-U12; Amelie F 2nd Place O Song & Dance 8-U10; Amelie F / Erin J Song & Dance Duo U 12; Elise J 1st Place and Caitlin I 3rd Place O National 10-U12; Amelie F 2nd Place O Tap 8-U10; Classical Troupe U13 A (Blue romantic with gold beading) 3rd Place and B (Green and black tutu) HM; Jaimi McK 2nd Place and Emma S 2nd Place O Character 16+; Emily B 1st Place, Amber I 2nd Place and Abbygail C HM O Neo Classical 12- U14; U 13 Neo Classical Troupe 1st Place B (The Word- Red & White tutu); Anna M HM & Tanya V HM JUNIOR LYRICAL AWARD U 14; Jessica P HM Caitlin I HM O Jazz 10- U12; Emma R 1st Place, Kelsey H 2nd Place and Jade W HM O Neo Classical 14-U16;Kelsey H 1st Place, Emma R 2nd Place, Gabrielle M 3rd Place & Joshua S HM O National 14-U16.
A great credit to you all!

Tuesday 3rd July 2012 

Congratulations Caitlin I 2nd Place and Gabriela P HM O Character 10-U12; Lili F 1st Place N Character 8-U10; Henrietta F 2nd Place, Erin J HM and Holly S HM O Character 8-U10; Anna M 3rd Place and Lucy M HM O Neo Classical 12-U14; Kelsey H 1st Place, Joshua S 3rd Place O Character 14-U16; Abbygail C 1st Place and Lucy M 2nd Place N Character 12-U14; Elise J /Amber I /Emily B 1st Place Character Duo/Trio Open Age; Jaimi McK 1st Place O National 16+; Joshua S 3rd Place, Dulcie E HM and Elizabeth P HM O Classical 14-U16. Another day of fabulous results yesterday at 2012 Phoenix Comps!

Monday 2nd July 2012 
Jared G & Holly S HM Jazz Duo/Trio U12; Tina P 1st Place and Jess P 2nd Place N National 10-U12; Song & Tap Troupe 'Anything Goes' U13 1st Place; Tina P 1st Place and Ruby W HM N Neo Clasical 10-U12; National Troupe U 10 2nd Place; Elise J 2nd Place and Jessica P 3rd Place O Neo Classical 10-U; Josh G 2 Place and Brianna A HM Jazz 12-U14; Isabelle W 2nd Place and Madeline W HM N Classical 10-U12; Amber I 1st Place and Emily B HM O/N National 12-U14; Dulcie E / Colleen G 1st Place and Amber I / Emily B 2nd Place Classical Duo Open Age; Taylor C 1st Place N Song & Dance 12-U14. Congratulations Team JMAB!

Sunday 1st July 2012 
Congratulations Tina P 1st Place, Jared G 3rd Place N Jazz 10-U12; Kirra I 1st Place O Song & Dance Baby-U6 plus 'The Voice Award; Sofia S HM N Neo Classical 12-U14;Tina P 1st Place and Jessica P 2nd Place N Character 10-U12; Music Maker Troupe 1st Place and Circus Troupe 3rd Place Song & Dance Troupe U10; Sofia S 2nd Place, Brianna A 3rd Place N Classical -U14; Anna M / Amber I 3rd Place Jazz Duo/Trio Open Age; National Troupe U17 1st Place. Well done JMAB!

Saturday 30 June 2012 

Congratulations to Lilli H 1st Place & Maddy C HM - N Jazz 10-U12; Lili F 1st Place plus 'The Voice Award' - N Song & Dance 8-U10: Isabella S 1st Place - N Song & Tap 6- U8 plus 'The Voice ' Award; Maddy C 1st Place & Gabriela P 3rd Place - N Neo Classical 10-U12; Henrietta F 3rd Place & Erin J HM - O/N National U10: Tina P 1st Place N Classical Ballet 10-U12; Holly S 3rd Place, Lili F & Erin J HM - N Neo Classical 8-U10: 1st Place to U13 National Troupe; Allison R & Jaimi McKeown! 1st Place, Amber I & Emily B 2nd Place and Dulcie E & Colleen G 3rd Place Neo Classical Duo / Trio Open Age.  A brilliant start to what we know will be an awesome week!

2012 Beachside Dance Festival Results:

5 - 27th May http://beachsidecomps.com.au/do/results/

7 years and under 9 Open Aggregate Henrietta Foley

2012 Moe TruEnergy Yallourn Dance Eisteddfod
March 30th - April 4th 
8 years and under 10 Open Aggregate Henrietta Foley
Corrections / ammendments to websitemanager@janemooreballet.com.au 


2011 R.A.D. Grade Exam Results - with Mrs. Chrishanthi Nagendra

100% pass rate with 75% students passing with Distinction.  The Academy’s 3 highest marked students were:

97% - Emily B (Grade 6)

96% - Tiah B (Primary), Claudia D (Grade 7) & Naomi S (Grade 8)

95% - Michelle D (Primary) & Amber I (Grade 5)

The following students achieving 80% & above.

Primary:  (87% class passed with Distinction)

Tiah B (96%) Michelle D (95%) Coco N (94%) Amelia T (92%) Olivia W (90%) Eliza H, Micaela P (89%) Helen C (87%) Charlotte K, Lana P (84%) Jaime B, Maddison H (81%) Tashi S-B (80%)

Grade One:  (65% class passed with distinction)

Henrietta F (87%) Lauren G (86%) Jade L (84%) Mahlia J, Lucinda M (82%) 

Grade Two:  (60% class passed with distinction)

Megan S (89%) Holly S (87%)  Abi R (83%)  Jared G (81%)  Madeleine

A, Erin J (80%)

Grade Three:  (52% class passed with distinction)

Belle H, Caitlin I (84%) Molly H (82%) 

Grade Four:  (65% class passed with distinction)

Tina P (93%) Oliver D (87%) Isobel R (85%) Maddison C (82%) Erin S, Sophie S (81%)

Grade Five:  (100% class passed with Distinction) 

Amber I (95%) Caitlin J (93%) Anna M-Z (92%) ) Brittany C, Tina P (91%) Aimee J (87%) Olivia B (85%) Joshua G (84%) Phillipa C (83%) Genevieve M (82%) Alyssa H (81%) Monique F (80%)

Grade Six:  (75% class passed with Distinction)

Emily B (97%) Amber I (94%) Elise J (93%) Hannah McK (91%) Tanya V (89%) Abbygail C (88%) Lili N (84%) Elizabeth P (83%)    

Grade Seven:  (95% class passed with Distinction) 

Claudia D (96% ) Colleen G (91%) Isabella G (89%) Jessie-Claire S (87%) Emily C (82%) Charlotte D, Dulcie E, Justine G (81%) Anjelica A (80%)

Grade Eight:  (100% class passed with Distinction) 

Naomi S (96%) Claudia D (94%)  Zoe M (93%) Kelsey H (90% )  Merisa B (89%) Gabrielle M (84%) 

R.A.D. Grade Awards

Grade Three:   1st - Belle H ($200) 

Grade Five:      2nd - Joshua G ($125)   HM - Tina P

Grade Six:        1st - Emily B ($250)  2nd- Amber I ($175)

                           HM - Elise J & Hannah McK

Grade Seven:   Encouragement Award - Colleen G ($25)  HM - Kirsty-Lee E 

Grade Eight   1st - Naomi S ($275)   2nd - Gabrielle M ($175)   3rd - Zoe M ($150)

                           Phyllis O’D Artistry Award - Claudia D  ($100)

                           Encouragement Award - Merisa B ($25)      HM - Kelsey H 

R.A.D. Vocational Exam results - with Susan Graham & Benita Wallace

Congratulations to all these students. The Academy’s 3 highest marked students were:

97% - Emily B (Intermediate Foundation)

91% - Elise J (Intermediate Foundation)

87% - Amber I (Intermediate Foundation)

Intermediate Foundation:

Emily B, Charlotte D, Kirsty-Lee E, Justine G, Amber I, Elise J, Anna M, Hannah McK,  Elena M, Elizabeth P, Tanya V,

Intermediate:

Merisa B, Claudia D, Jean-Michel R, Jade W.

Advanced 1:

Emma S

Royal Academy of Dance Adavanced 1 Bursary

Victorian state finalist – Emma R

R.A.D. Kathleen Gorham Scholarships

Intermediate Foundation:   1st - Emily B   2nd - Amber I

Intermediate:   3rd - Claudia D   Encouragement Award - Jade W     

Advanced 1:   HM - Emma S

Advanced 2 /Solo Seal:   3rd - Abigail O

R.A.D. Autumn/Spring/Winter Workshop Awards 2011

Advanced 1:   Emma S (full scholarship)

Advanced 2:   Allison R (full scholarship)  Emma R (HM)

Ballet Teachers Workshop Scholarship Awards 2011

AA 6 - 8 years:   4th - Henrietta F

B  10 11 years:   2nd - Emily B   Finalist - Amber I

D  14 15 years:   Finalists - Zoe M (non-appearance) & Emma R

Mabel Pryde 16+ years:   Finalists - Natalie B (non-appearance), Allison R & Emma S 

 

Eisteddfod Results 2011

Sale (April)

Junior Ballet Award - 1st Amber I

Overall Aggregate Winner - Amber I (with 5 first places)

Under 12 Jazz Championship - 2nd Caitlin I

Senior Classical Champ - 1st Jade W 

Senior Jazz Championship - 1st Jade W

Overall Aggregate Winner - 1st Jade W


Moe (April)

Senior Ballet Award - 1st Kelsey H

Neo-classical Championship - 1st Kelsey H

Senior Jazz Championship - HM Kelsey H

Aggregate Winners - Kelsey H & Henrietta F

Beachside Dance Festivals - Bonbeach (May)

Senior 13 & Over Ballet Award - 2nd Emma R - 3rd Kelsey H

Snr Jazz Championship 1st Kelsey H

Aggregate Winners - Kelsey H & Henrietta F


Sydney McDonalds Challenge -  Sydney NSW (June)

Robert & Elisabeth Albert Junior Classical Championship - Semi - Finalist Emma R

15 years Wenkart Foundation Championship - HC Emma R


Phoenix Festival of Dance - Noble Park/Frankston (June-July)

Junior -12 Ballet Award - 1st  Emily B - 2nd Elise J - 3rd Amber I

Senior 14 & Over Ballet Award - 1st  Naomi S - 2nd Alsion R - 3rd - Emma R

Phoenix Classical Cup 14 & Over - HM Allison R & Emma S

Snr 16 & Over Modern Award - HM Abigail O & Allison R

Snr 16 & Over Contemporary Award - 3rd Natalie B

Jnr Under 12 Jazz Championship 1st Amber I - 2nd Anna M-Z

Intermediate 14 & Under Song & Dance / Tap Championship - 3rd Anna M-Z

Senior 14 & Over Jazz Championship - HM Kelsey H & Ellie M           

Senior 14 & Over Tap Championship - 2nd Ellie M

Jnr Under 14 Song & Tap / Dance Championship 3rd Anna M-Z 

“Phoenix” Theatrical Cup 14 & Over - 2nd Ellie M

Age & Aggregate Winner - Henrietta F

$250 Scholarship Winner - Henrietta F


Southern Dance Festival  -  Noble Park (September-October)

Junior 12- Ballet Award - 1st - Emily B - 2nd Amber I

Senior 13 & Over Ballet Award - 1st Emma R  

Junior U 12 Jazz Championbship - 1st Anna M-Z

U12 Joyce Baker Song & Dance Championship - 1st Anna M-Z

Senior 12- Jazz Championship - HM - Ellie M  & Kelsey H           

Senior 13 & Over Song & Dance Championship -  HM Kelsey H

14 -16 Open Aggregate Winner – Emma R

10 - 12 Open Aggregate Winner - Anna M-Z

6 - 8 Open Aggregate Winner - Henrietta F

  • Under 13 Teacher’s Aggregate  Winner -The Jane Moore Academy of Ballet
  • Under 16 Teacher’s Aggregate  Winner -The Jane Moore Academy of Ballet
  • Open Age  Teacher’s Aggregate Winner -The Jane Moore Academy of Ballet
  • Overall Teacher’s Grand Aggregate  Winner -The Jane Moore Academy of Ballet

Royal South Street - Ballarat (September-October)

Intermediate 12 - 14 Ballet Award  Special Mention - Emma R  

Casey - Dandenong (October)

Senior Ballet Award      3rd Emma R & Jaimi McK

Special Scholarship ($500)

Throughout the year the Academy had many troupes, ranging from under 10 years to the Open-age levels, compete at various eisteddfods and these achieved wonderful results with many 1st and 2nd places. Styles represented included Classical, National, Neo-classical, Jazz, Tap ,Song & Dance and  Song & Tap. Many thanks to the teaching staff for their hard work and dedication.

Apologies for any errors.  Please notify sitemanager@janemooreballet.com.au

 
CALL Sharon Bray 0457 13 13 20
10 Wannan St Highett 3190 Melbourne
e: info@janemooreballet.com.au
 
Subscribe to our mailing list